Ostrokrzew paragwajski

Ostrokrzew paragwajski (po hiszpańsku potocznie nazywany jako yerba mate) jest drzewem z rodziny ostrokrzewowatych, które jest zawsze zielone.

Drzewo to może sięgać nawet 15 metrów wysokości, jednak zwykle sięga około 6-8 metrów. Liście są zielone i mają kształt jajowaty. Drzewo to owocuje od marca do czerwca – jego owoce przypominają jagody.

Ostrokrzew rośnie na terenach piaszczysto-gliniastych. Potrafi wytrzymać krótkookresowe przymrozki do -8°C.

Pochodzenie i występowanie

Ostrokrzew paragwajski - zdjęcie

Ostrokrzew paragwajski rośnie w naturalnych warunkach tylko w Ameryce Południowej.

Ostrokrzew paragwajski pochodzi z Południowej Ameryki i tam tylko rośnie w naturalnych warunkach. Obszary występowania drzewa pochodzą z Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny. Obecnie największe występowanie ostrokrzewu jest w Brazylii.

Próbowano rozprzestrzenić plantacje w Ameryce Północnej i Afryce w podobnych warunkach klimatycznych, jednak mimo podobnego klimatu roślina ta nie przyjęła się na tych terenach.

Zastosowanie

Liście ostrokrzewu paragwajskiego wykorzystywane są przede wszystkim do naparu, zwanym yerba mate. Roślina ta stosowana jest zarówno jako surowiec kulinarny, jak i leczniczy czy zielarski – wynika to z jej właściwości i składu liści ostrokrzewu. Indianie Guarani stosowali napar z liści ostrokrzewu do oczyszczania krwi, zwiększania odporności, redukowania stresu.

W kręgach kulturowych yerba mate wykorzystywane jest też do spotkań o charakterze towarzyskim opartym na rytuale picia naparu.