Terere – mate na zimno

Yerba mate może być przygotowywana  także na zimno – taka mate nazywana jest mianem terere. Nie traci ona swoich właściwości, daje nie tylko pobudzenie, ale także ochłodzenie. W krajach Ameryki Południowej, gdzie temperatura sięga nierzadko nawet 45°C terere jest doskonałym napojem, który pobudza, ochładza i uzupełnia mikroelementy i witaminy.

Terere idealnie nadaje się w naszych warunkach w okresie letnim – pobudza lepiej niż kawa, schładza lepiej niż zimne piwo.

Sposób przygotowania

Upalny dzień

Terere idealnie nadaje się do ochłody w upalny dzień.

Terere przygotowuje się podobnie jak tradycyjną yerba mate, jednak używa się w tym wypadku zimnej wody, a także można dodawać soków owocowych. Do terere najczęściej używa się guampy, ale mogą być też inne naczynka. Szczegółowy sposób przyrządzania terere opisano poniżej:

  1. Wsypujemy do naczynka susz od połowy do ¾ objętości naczynka.
  2. Staramy się, aby susz był po jednej stronie naczynka (możemy też uprzednio wstrząsnąć zakrytym naczynkiem do góry dnem).
  3. Wlewamy nieco zimnej lub gorącej wody, aby susz się zmoczył.
  4. Wkładamy bombillę w puste miejsce w naczynku i jej nie ruszamy.
  5. Zalewamy naczynko zimną wodą w puste miejsce. Im zimniejsza tym lepiej. Wlewając zatykamy bombillę od góry palcem.
  6. Wlewamy nieco soku – może być cytrynowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy.
  7. Możemy też dodać kostki lodu i cytrynę.
  8. Napój jest gotowy.

Niektórzy zamiast wody wlewają też sam sok pomarańczowy lub cytrynowy – odpowiednio schłodzony.

Terere można też przygotować w większym dzbanku – można też przechowywać schłodzone terere w termosie. Jeśli mamy dzbanek ze specjalnym sitkiem to do picia może nam posłużyć zwykła słomka. W przeciwnym wypadku będzie nam potrzebna bombilla.