Yerba mate – dodatki

Herbata paragwajska jest niezwykle smaczna i orzeźwiająca sama w sobie. Niemniej jednak smakosze eksperymentują i dodają do tego specyfiku różne dodatki. Yerba mate może być wzbogacona o różne zioła i inne dodatki, aby zmodyfikować smak naparu.

Cukier

Większość ludzi przyzwyczajona jest do słodzenia herbaty. Również w przypadku yerba mate można posłodzić ją cukrem. Najłatwiej jest posłodzić najpierw wodę, która ma być użyta do zaparzenia.

Miód

Ziarna kawy

Kawa nierzadko dodawana jest do suszu yerba mate.

Posłodzić yerba mate można także miodem. W tym celu można rozpuścić miód w taki sam sposób, jak cukier lub dodać miód do suszu.

Stevia

Stevia jest rośliną, której liście dodaje się do yerba mate. Są one niezwykle słodkie i mogą także dodać słodszego smaku do naparu.

Anyż

Ziarna anużu są nierzadko dodawane do suszu yerba mate, a także innych herbat- anyż często dodaje się do mieszanek leczniczych.

Trawa cytrynowa, cytryna

Trawa cytrynowa i sok z cytryny mogą być dodawane do naparu – doda to nieco cytrynowego smaku. Ponadto do zimnej yerba mate (terere) często dodaje się całe kawałki cytryny.

Kawa

Także kawa jest czasami dosypywana do yerba mate przed zaparzeniem. W niektórych rejonach Argentyny yerba mate z kawą i cukrem jest przysmakiem.

Herbata

Zwykła, czarna herbata jest także dosypywana do suszu, aby wzbogacić jej smak. Niektórzy próbują także dosypywać zielonej herbaty.

Mleko

Yerba mate z dodatkiem mleka nie jest rzadkością. Co więcej w niektórych rejonach Argentyny yerba mate parzona jest w całości z mlekiem – w takim wypadku trzeba zadbać szczególnie o czystość bombilli.

Cynamon

Cynamon może posłużyć z powodzeniem do aromatyzowania yerba mate.

Kokos

Wiórki kokosowe można dodawać do suszu, aby wzbogacić smak naparu. Wiórek można dodać nieco także w trakcie następnej kolejki picia naparu.

Syrop klonowy

Ze słodkości można także zastosować syrop klonowy, który najłatwiej rozpuścić przed zaparzaniem yerba mate.

Mięta

Dodanie suszonej mięty do yerba mate wzbogaci go o unikalny smak, który ma dodatkowe właściwości lecznicze.

Soki

Soki owocowe często dodawane są do yerba mate na zimno, zwanego terere. Najczęściej jest to sok cytrynowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy.

Kostki lodu

Kostki lodu dodawane są oczywiście do terere. Im zimniejsza yerba mate tym lepszy smak.

I wiele więcej…

Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań i ograniczeń odnośnie dodatków do yerba mate. Dlatego warto eksperymentować i testować różne połączenia. Warto zainteresować się różnymi ziołami, które mogą wzbogacić herbatę paragwajską nie tylko smakowo, ale także leczniczo.